Dekarbonizácia spaľovacieho motora

Dekarbonizácia je dôležitým krokom pre zlepšenie výkonu a životnosti motora vo vašom vozidle. Pri dekarbonizácii sa odstraňuje nahromadený karbón v motore, ktorý sa postupom času tvorí v dôsledku spaľovania paliva. Karbón je čierny uhlíkový povlak, ktorý sa usadzuje na komponentoch motora. Práve tieto usadeniny môžu mať negatívny vplyv na výkon vášho vozidla, jeho spotrebu a emisie. Ďalším spôsobom ako spoznáte, že motor je zanesený môže byť vysoká hlučnosť motora alebo kolísanie otáčok.

Výhody dekarbonizácie

Lepší výkon motora

Karbónové usadeniny môžu obmedziť tok vzduchu a paliva do motora a tým ovplyvniť jeho výkon. Dekarbonizácia motora výrazne pomáha zlepšiť výkon vášho vozidla.

Nižsia spotreba paliva

Karbónové usadeniny môžu mať negatívny vplyv aj na spotrebu paliva. Ak je tok paliva a vzduchu obmedzený, motor potrebuje viac paliva na dosiahnutie rovnakého výkonu. Dekarbonizácia motora pomôže znížiť spotrebu paliva a ušetriť tak peniaze na pohonné hmoty.

Nižšia produkcia emisií

Usadeniny čierneho uhlíkového povlaku môžu ovplyvniť aj množstvo emisií, ktoré vaše vozidlo vyprodukuje. Ako už iste viete, emisie sú škodlivé pre životné prostredie a rovnako tak aj pre zdravie ľudí. Vďaka dekarbonizácií motora dokážete znížiť emisie, čím prispievate k zlepšeniu kvality ovzdušia.

Zvýšenie životnosti motora

Ďalšou výhodou dekarbonizácie motora je, že prostredníctvom nej dokážete predĺžiť životnosť vášho motora a tým ušetriť peniaze na opravy a výmenu súčiastok.

Druhy dekarbonizácie motora

Existuje niekoľko spôsobov dekarbonizácie motora, pričom všetky dokážu vypáliť usadený karbón v spaľovacej komore, turbe a výfukovom trakte.

Pridanie aditíva do paliva

Najjednoduchší a najlacnejší spôsob je použitie prípravkov na dekarbonizáciu, ktoré sa pridávajú do paliva alebo oleja. Tieto prípravky pomáhajú rozpúšťať karbónové usadeniny a odstraňovať ich z motora.

Dekarbonizácia vodíkom

Pri tomto spôsobe sa cez sací trakt do motora aplikuje zmes plynu, vodíka a kyslíka. Vodík sa v spaľovacej komore premení na paru, ktorá sa naviaže na karbónové usadeniny a následne ho rozloží na zmes uhľovodíkov, ktoré sa výfukom dostanú von z motora. Výhodou je rýchle čistenie bez nutnosti rozoberania komponentov motora.

Mechanické čistenie súčiastok

Karbónové usadeniny sa dajú odstrániť aj mechanických čistením jednotlivých komponentov. Táto metóda sa však využíva len pri tých komponentoch, ktoré sa dajú ľahko demontovať, vyčistiť a opakovane namontovať. Ak však chcete mať motor vyčistený rýchlo a bez veľkých finančných nákladov, tento spôsob pre vás nebude vhodný.

V Autoservis Štefanko Žilina  vykonávame profesionálnu dekarbonizáciu motora pomocou špeciálneho prístroja a produktu ProTec Triple X. Sacie potrubie vo Vašom automobile vyčistíme a vy si tak môžete užívať vyššie spomínané výhody.

Máte záujem o dekarbonizáciu?

Pre Info o službách a cenách nás kontaktujte