Správna údržba pneumatík ako kľúč k bezpečnej jazde – Pneuservis v Žiline

Každý automechanik vám povie, že riadenie a brzdy sú najdôležitejšími ovládacími prvkami vozidla, ale je potrebné si uvedomiť, že účinok riadenia a bŕzd je realizovaný výlučne prostredníctvom pneumatík. Pneumatiky sú jediná časť vozidla, ktorá prichádza do kontaktu s vozovkou, čo spôsobuje, že majú zásadný vplyv nielen na bezpečnosť, ale aj na jazdné vlastnosti a komfort. Z týchto dôvodov je starostlivosť o stav pneumatík dôležitou súčasťou všeobecnej údržby vozidla.

Nadmerné opotrebenie pneumatík je možné zistiť aj pri bežnej obhliadke automobilu, pretože vykazujú tieto znaky:

Nízky tlak

Malé odchýlky od doporučeného tlaku sa zisťujú tlakomerom na pneumatiky, ale v prípade príliš nízkeho tlaku je pneumatika citeľne mäkká a môže byť aj viditeľne deformovaná. Toto je znakom úniku vzduchu zvnútra pneumatiky, najčastejšie kvôli defektu.

Hĺbka dezénu

Dezén je sústava žľabov a lamiel po obvode behúňa pneumatiky, ktoré slúžia na bezpečný odvod vody. Hĺbka dezénu má kľúčový vplyv na bezpečnosť jazdy pri sťažených podmienkach (dážď, sneh, poľadovica…). Na území SR je zákonné minimum hĺbky dezénu stanovené na 1,6mm pre letné pneumatiky a 3mm pre zimné pneumatiky.

Bubliny a iné nerovnosti

V prípade, že na povrchu vašej pneumatiky spozorujete nerovnosti, môže to znamenať, že kostra alebo iná vnútorná časť pneumatiky bola poškodená a je potrebné ju čím skôr vymeniť.

Povrchové poškodenie bočnice

Bočnica pneumatiky sa nachádza okolo disku kolesa. V prípade, že na nej nájdete praskliny, hlbšie škrabance alebo zárezy, môže to byť spôsobené napríklad výskytom rôznych úlomkov na ceste alebo preťažením vášho vozidla.

Klepanie, trasenie, ťahanie volantu do jednej strany

Ak ste si počas jazdy všimli zvuky alebo vibrácie vychádzajúce od pneumatík alebo ak vaše vozidlo samovoľne “ťahá” doprava alebo doľava, môže to byť znakom nerovnomerného opotrebenia pneumatiky alebo preťaženia vozidla. Pneumatiky sa nerovnomerne opotrebúvajú predovšetkým pri prejazde väčšími dierami na ceste, nesprávnom vyvážení a nesprávne nastavenej geometrii vozidla.

Pri zistení niektorého z vymenovaných nedostatkov je potrebné bezodkladne navštíviť autoservis. Opotrebované pneumatiky spôsobujú, alebo minimálne prispievajú až k 70% autonehôd ročne, preto je nevyhnutné im poskytovať pravidelnú údržbu. Pre ideálny stav pneumatík a pokoj v duši sa odporúča pre vyváženie a nastavenie geometrie navštíviť servis aspoň každých 10 000 km. Pamätajte, že nevyhovujúcim stavom pneumatík ohrozujete zdravie a život nielen seba a svojich spolujazdcov, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky.

V Autoservis Štefanko poskytujeme kvalitné služby v oblasti výmeny ale prezúvania pneumatík. V našej ponuke nájdete aj lepenie defektov a prezúvanie a vyvažovanie plechových a zliatinových diskov. Zverte svoje auto do rúk profesionálov a užívajte si komfortnú a hlavne bezpečnú jazdu! Autoservis v Žiline, ktorý sa postará o vaše auto!

Pre Info o službách a cenách nás kontaktujte